Chcete si pořídit vlastní byt nebo rodinný dům, ať už novostavbu či postarší nemovitost? Pak se vaší jasnou volbou stane hypotéční úvěr. Ten je všemi bankovními a nebankovními institucemi neustále opěvovaný. A není to pro nic za nic. Hypotéka je opravdu velice silnou zbraní při realizaci vlastního obydlí.

5 nejčastějších otázek

Jenže, většina prezentovaných informací nemusí být tak růžová, jak se na první pohled zdá. Při žádosti o hypotéční úvěr se můžete setkat s řadou nejrůznějších situací, které vám mohou vaše plány poměrně rychle nabourat. Nyní vás seznámíme se šesti nejčastějšími tématy, v jejichž obsahové části se naleznete možná i vy sami.

Nemám dostatečný příjem? Jak si mám pomoci?

Tento scénář postihuje velkou spoustu žadatelů. Určitou alternativou je vedlejší příjem, díky němuž navýšíte svoji celkovou bonitu a stanete se pro konkrétní finanční instituci patřičně solventním klientem. Ne každý je však schopen vedle svého hlavního zdroje příjmu generovat ještě ten vedlejší. Pomocnou ruku hledejte spíše v rodině nebo mezi přáteli. Celkovou bonitu lze navýšit tím, že si při žádosti o hypotéční úvěr najdete spolužadatele. V ten okamžik se příjmy obou osob sčítají a vy se rázem stáváte „majetnějším“ klientem. Nutno podotknout, že spolužadatel na sebe přejímá vaše závazky v případě, že je nebudete platit včas. Takže, do této role se nehrne zrovna každý.

Chci si rozložit splatnost hypotéky na co nejdelší dobu. Je to vůbec možné?

Ano i ne. Bankovní instituce prezentují svým klientům splátková období v délce trvání alespoň 30 let, výjimečně je to dokonce 40 let. Taková doba sníží vaši měsíční splátku, na druhou stranu hypotéku o něco více přeplatíte. Občas se ale může stát, že vámi zvolená doba splatnosti při schvalovacím řízení jednoduše neprojde. A taková situace má jediný důvod. Jste postarším občanem a většina bank půjčuje klientům peníze do 65 – 70 let věku. V padesáti letech tak nemůžete očekávat hypotéku schválenou na dalších 30 let.

Jsem těhotná a bojím se schvalovacího procesu hypotéky

K tomu byste měla mít pádný důvod. Dnešní bankovní společnosti jsou při schvalování hypotéčních úvěrů velice obezřetné, což jim ostatně ukládá i novela zákona o spotřebitelských úvěrech. Banku každopádně zajímá, zda konkrétní hypotéku budete schopna splácet v nadcházejících letech. A s velkým břichem moc důvěryhodnosti budit nebudete. Proto žádejte o úvěr na bydlení pouze tehdy, když to není tak viditelné a samozřejmě víte o své solventnosti do budoucna.

Hypotéku chci nejenom na nákup, ale také na následnou rekonstrukci nemovitosti

To je jeden z častých scénářů, jež potkává především ty, kdo investují do staršího domu a mají jej v plánu ihned po koupi zmodernizovat. To však nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá. Některé banky vám půjčí peníze na konkrétní věc, což je obvykle nákup nebo výstavba. Pokud je to pořízení a následná rekonstrukce, měli byste svůj záměr konzultovat s danou bankovní institucí. Ty si obvykle stanovují termíny, během nichž vám budou peníze postupně uvolňvat a vy s nimi budete nakládat v rámci „zvyšování hodnoty“ nemovitosti. Čerpání je nejčastěji nastaveno na dva roky.

Splácíte svou hypotéku pomalu? Máme řešení, jak celý proces urychlit

Každý, komu byla schválena hypotéka na pořízení vysněného obydlí je určitě nadšený. Je ale pravdou, že v poměrně krátké době může přijít neblahé rozčarování. Brzy si totiž povšimnete, že svůj hypotéční úvěr splácíte s velkou vervou, ale celková částka závazku se snižuje pomalu. Důvodem je to, že nejprve platíte větší část úroků a teprve až po několika letech se model obrací a splácíte více z jistiny. Tento nežádoucí splátkový stereotyp můžete nabourat pouze tím, že v rámci mimořádných splátek uhradíte větší část peněz najednou. Tím dojde buď ke snížení celkové doby splatnosti hypotéky nebo měsíčních splátek. Úroky se pak vypočítávají z nižší jistiny.

Když budete stavět svépomocí, banky vám mohou proplatit vlastní práci

Řada zájemců o bydlení se rozhoduje pro stavbu domu svépomocí, nikoliv pod záštitou některé z mnoha stavebních firem. Otázkou ale zůstává, jak vám bude banka vyplácet peníze, když to obvykle dělá na základě faktur od dodavatelů? Jednoduše. Řada bankovních společnosti totiž vyplácí peníze nikoliv na základě faktur ale poté, co dojde v daném časovém úseku k navýšení hodnoty domu a bude to schváleno odhadcem. Práce svépomocí je zároveň limitována, a to 15 – 20 % z celkové výše úvěru. Tento úmysl byste před financováním nemovitosti měli konkrétní bance určitě sdělit.

Další články

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…