Čeká vás náročná rekonstrukce rodinného domu nebo plánujete modernizaci bytové jednotky? Pak v takovém okamžiku řešíte pravděpodobně jediné. A tím je jistě dostatek finančních prostředků na realizaci všeho potřebného. Je pravdou, že spousta lidí nemá tak velké úspory, aby mohli přestavbu vlastního obydlí provést najednou. Pak nezbývá nic jiného než využít některý z nabízených peněžních produktů na trhu. Hned na začátku zmiňme, že do výběru nebudeme rozhodně zahrnovat běžné půjčky, u kterých je zbytečně vysoká úroková sazba. Seznámíme vás jenom s nejdostupnějšími variantami stojícími za zvážení.

Hypotéční úvěr vám umožní získat více peněz

Začněme popisem jednoho z nejznámějších finančních produktů, jež primárně slouží pro financování vlastního bydlení. Hypotéka je nabízena bankovními i nebankovními domy a může nabývat nejrůznějších podob. Na rozdíl od úvěru ze stavebního spoření se s ní pojí pár zajímavých kladů.

Delší doba splatnosti
Obdržet můžete produkty splatné až do 70 – 75 let věku. Takže pokud o hypotéku požádáte v rozumném věku, některé společnosti vám prodlouží dobu splatnosti na 35 – 45 let.
Větší částka
Ano, hypotéka je spojena hlavně s ručením danou nemovitostí. Pokud jde o velký objekt a vy jste navíc dostatečně bonitním klientem, máte možnost dosáhnout na milionové částky.

Hypotéční úvěr je stejně, jako úvěr ze stavebního spoření účelovým typem půjčky. To znamená, že peníze získané touto cestou můžete užít pouze na financování vlastního bydlení. V případě hypotéky to však nemusí být jen rekonstruování a modernizace. S přihlédnutím k charakteru produktu a jeho dostupné výši lze provádět také nákupy objektů, ať už jde o rodinné domy, byty, rekreační budovy a jiné. Pokud se rozhodnete pro hypotéku je také pravdou, že se aktuálně s největší pravděpodobností dopracujete i k nižší úrokové sazbě. Ta se pohybuje kolem 2,2 – 2,5 %. Na druhou stranu se připravte na složitější papírování a administrativu vůbec. Poslední novela zákona o spotřebitelských úvěrech dosažení hypotéky tak trochu zpřísnila. Prokazovat budete dostatečnou bonitu a schopnost splácet své závazky, abyste se bez problému dopracovali k vytoužené peněžní sumě.

Spoříte? Pak je úvěr ze stavebního spoření zajímavou alternativou

Druhým námi popisovaným produktem bude úvěr ze stavebního spoření. Ten je vhodný hlavně pro ty, kdo si spoří prostřednictvím stavebního spoření. Na své si však přijdou i ti, kdo si tento produkt teprve nedávno založili. O tom ale až později. Ze všeho nejdříve vás seznámíme s ověřenými společnostmi, které stavební spoření nabízí.

  • Modrá pyramida stavební spořitelna a.s.
  • Českomoravská stavební spořitelna a.s.
  • Stavební spořitelna České spořitelny a.s.
  • Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.
  • Raiffeisen stavební spořitelna a.s.

Na rozdíl od hypotéky, úvěr ze stavebního spoření je obvykle poskytován v menších sumách. Jeho maximální hranice by měla korespondovat s cílovou částkou, na kterou uzavíráte stavební spoření. To předurčuje tento finanční produkt spíše k rekonstrukci než k nákupu nemovitosti. Abyste bez problému docílili této sumy, musíte splňovat dva zásadní požadavky většiny poskytovatelů.

  • Minimální doba spoření musí být dva roky
  • Musíte mít naspořenou částkou ve výši alespoň 40 – 50 % z cílové sumy stavebního spoření

Stejně, jako u hypotéčního úvěru, i zde je rozhodující to, jak solventním klientem jste. U většiny stavebních spořitelen dochází k hodnocení klienta za pomoci hodnotícího čísla, jež v sobě zahrnuje mnoho faktorů. Nyní se dostáváme k bodu, jak postupovat, v případě že nesplňujete výše uvedené podmínky, a přesto chcete řádný úvěr ze stavebního spoření? Řešení je poměrně jednoduché. Je tu překlenovací úvěr čerpaný do té doby, než dojde ke splnění všech dílčích podmínek. Vhodné je však podotknout, že s ním se pojí o trochu vyšší úroková sazba. Obecně jsou úvěry ze stavebního spoření spjaty s vyšším úrokem oproti hypotéce, a to ve výši 3 – 4 %.

Výsledný verdikt?

Ten bohužel není tak jednoznačný. Vliv na to má především fakt, zda si spoříte, jak vysokou částku potřebujete, do jaké míry jste bonitní a jak s penězi chcete nakládat. V obou případech jde sice o účelové typy úvěrů, někdy ale lze získat peníze navíc využitelné na cokoliv. Důkladně si tak promyslete tyto základní otázky a pak si po přečtení výše uvedených řádků vyberte, který z produktů vám bude bližší a splní vaše požadavky.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…